K VYLEPŠENÍ POSKYTOVANÝCH SLUŽEB VYUŽÍVÁME SOUBORY COOKIE. VÍCE INFORMACÍ

Stylové stříbrné šperky

Stříbro (přeloženo z latiny Ag, argentum) je drahý kov s charakteristickou bílou barvou. Má takové vlastnosti jako kujnost, tvárnost a tažnost.

Ve středověku se stříbro používalo k výrobě nádobí, ražení mincí a samozřejmě k výrobě šperků – prstenů, náušnic, amuletů, přívěsků. Stříbro se využívá už mnoho tisíc let, dokonce dříve než zlato. Stříbro se obvykle nepoužívá v čisté formě – je to velmi měkký kov. Ke zvýšení tvrdosti se do stříbra přidávají další kovy, nejčastěji měď.

Při výrobě šperků se používá stříbro ryzosti 925/1000, kde se zpravidla pro tuto slitinu uplatňuje označení Sterling Silver. V této slitině je 92,5 % ryzího stříbra a zbývajících 7,5 % je zpravidla měď. Předpokládá se, že termín Sterling Silver pochází z mincí, které byly raženy v Německu ve 12. století. Slitina mincí obsahovala 92,5 % stříbra. V dnešní době je označení Sterling Silver široce používáno při výrobě šperků, k výrobě stolního stříbra a je oceňováno díky své vysoké čistotě, tvrdosti, trvanlivosti a samozřejmě kráse.

Čisté stříbro není chemickými reaktivním kovem – to znamená, že nereaguje s kyslíkem nebo vodou za normálních teplot. Ale jiné kovy ve slitině stříbra 925/1000, obvykle měď, mohou v průběhu času oxidovat. Vlastnost stříbra oxidovat pod vlivem vnějšího prostředí vedla k potřebě chránit povrch stříbrných šperků. Jedním ze způsobů je pokrytí povrchu slitiny tenkou vrstvou rhodia. Díky tomu získávají šperky charakteristický stříbrný lesk a časem se nečerná. Kromě pokrytí rhodiem může být šterlinková slitina opracována sloučeninami síry. Stříbro snadno reaguje se sloučeninami síry, pokud se vyskytují ve vzduchu, a na povrchu stříbra se vytvoří černý povlak (sulfid stříbrný). Šperky vyrobené touto technologií mají efekt starožitného stříbra.

V moderní době dosáhly stříbrné šperky nebývalého vrcholu popularity. Stříbrné šperky jsou stylové a expresivní. Jsou praktické, cenově dostupné a vhodné pro každodenní nošení. Naše společnost vyrábí veškeré stříbrné šperky ručně nebo odléváním. Ze stříbra můžeme vyrobit jakýkoli zlatý produkt z našich sbírek. Pokud jste na našich webových stránkách nenašli vhodný šperk pro sebe, kontaktujte nás, vyrobíme šperky podle Vaší představy.